Respawn.pl

CS-owe podsumowanie 2022 roku: maj

Autor: Marcin Kapusta

Maj 2022 rok obfity był w emocje, związane z trwającym w tym miesiącu Majorem. Ponadto doszło do sporej szufli, która dotknęła kilka czołowych drużyn CS:GO!

gob b i BIG, czyli niekończąca się telenowela

Pierwszego dnia maja niemiecki weteran Fatih “gob b” Dayik ogłosił powrót do CS:GO po spędzeniu dwóch lat w VALORANCIE. Na tydzień przed startem antwerpskiego Majora, 35-latek objął rolę głównego szkoleniowca w organizacji BIG, zastępując na tym stanowisku Niclasa “enkaya J” Krumhorna.

Znam Fatiha od dawna, w przeszłości wielokrotnie graliśmy przeciwko sobie jako rywale. Jestem niesamowicie szczęśliwy, że tym razem stoimy po jednej stronie, a on wrócił na pokład! Nie znam nikogo, kto miałby więcej pasji i ambicji do tej gry niż on. Z niecierpliwością czekam na współpracę z Fatihem i jestem przekonany, że dzięki swojej dbałości o szczegóły będzie wielkim atutem drużyny.” – zakomunikował Head of CS:GO w BIG, Roman “Roman R.” Reinhardt.

 

LETN1 obiera chiński kierunek

Tuż po blamażu w kwalifikacjach do belgijskiego Majora, chińska formacja TYLOO postanowiła wzmocnić struktury sekcji CS:GO, zatrudniając trenera. Został nim uznany bałkański zawodnik Nestor “LETN1” Tanić, mający w swoim CV występy m.in. dla CR4ZY i c0ntact Gaming. 

Plan jest taki, aby jak najwięcej czasu spędzać i trenować w Europie. Do Azji wrócimy prawdopodobnie tylko na turnieje RMR. BnTeT jest IGL-em, a jego angielski jest na bardzo wysokim poziomie, pracowaliśmy razem przez ostatni rok w barwach EXTREMUM. On będzie im tłumaczył wszystko, co powiem, ale większość graczy umie choć trochę porozumiewać się po angielsku, więc mogą zrozumieć, co mówię. Nie sądzę, żeby był to wielki problem.” – oświadczył wówczas LETN1 na łamach HLTV.

Warto wspomnieć, że to nie pierwszy przypadek, gdy TYLOO zakontraktowało szkoleniowca spoza Państwa Środka. W przeszłości za wyniki chińskiego giganta odpowiadali m.in. Luis “peacemaker” Tadeu oraz Ivan “Johnta” Shevtsov.

 

Populacja Jastrzębi zmniejsza się, AGO wraca do pięcioosobowego rosteru

Na początku maja x-kom AGO powróciło do koncepcji pięcioosobowego składu. Poza ‘gniazdem Jastrzębi’  znaleźli się Szymon “kRaSnaL” Mrozek oraz prowadzący Denis “Grashog” Hristov. 

Niestety, mimo tego, że udało mi się zabrać wiele cennej wiedzy i doświadczenia, nie był to najlepszy okres w mojej karierze pod wieloma względami. Spędziłem w organizacji ponad sześć miesięcy, z czego mniej więcej tylko połowę w aktywnie grającym składzie. Przez ten okres niestety też były liczne przeszkody – odejście mhLa, prawie dwumiesięczne testy nowego snajpera, rotacje ról, pozycji i graczy w bardzo młodym składzie, nieoptymalny tryb treningowy spowodowany przymusem godzenia szkoły z grą w drużynie przez kilku zawodników i inne ograniczenia. To wszystko z pewnością miało dość negatywny na mnie wpływ – ciężko mi było się odnaleźć w tym systemie zespołowym, co przyczyniło się do mojej bardzo słabej formy indywidualnej. Reszta chłopaków na pewno też na tym ucierpiała, przez co na początku roku wyniki drużynowe były mierne – oświadczył Grashog. 

 

Legenda Bliskiego Wschodu przechodzi do konkurencyjnej strzelanki

Issa “ISSAA” Murad zapisał się na kartach historii jako najlepszy jordański gracz w historii CS:GO. Przez dwa lata utożsamiał się z ukraińskim klubem HellRaisers, z którym sięgnął po mnóstwo spektakularnych osiągnięć. Do najważniejszych należy zwyciężenie pierwszego sezonu Bets net Masters, FCDB Cup 2017 oraz wicemistrzostwo DreamHack Open Tours 2017, którego został MVP.  Ponadto dotarł do ćwierćfinałów Majora FACEIT London 2018, stając się tym samym pierwszym graczem z Bliskiego Wschodu, który zdołał awansować do Fazy Legend turnieju o najbardziej prestiżowej randze. 

Pod koniec 2019 roku dołączył do międzynarodowego kolektywu OG. Pod jego banderą dotarł m.in. do finału drugiej odsłony Flashpointa i IEM New York Europe 2020. Jego ostatnim pracodawcą w CS-owej karierze był turecki superteam Eternal Fire, jednak spędził w nim zaledwie dwa miesiące. 

7 maja 2022 ISSAA ogłosił przejście na konkurencyjnego VALORANTA. Tego samego dnia przywdział trykot dubajskiej formacji YaLLa Esports. 

 

Polska kolonia w ENCE ma się dobrze, hades zostaje na dłużej

Na początku marca parafkę pod nowymi kontraktami ENCE złożyli Marco “Snappi” Pfeiffer, Lotan “Spinx” Giladi oraz Paweł “Dycha” Dycha. Na początku maja uczynił to również nominalny snajper międzynarodowego kolektywu, Aleksander “hades” Miśkiewicz. 

Bardzo się cieszę, że hades zdecydował się przedłużyć z nami umowę. Od początku wykazywał potencjał i ciężko pracuje, by stawać się coraz lepszym. Mamy w drużynie świetną chemię, więc wspaniale jest nadal pracować razem, aby osiągać nowe szczyty.” – stwierdził wówczas trener drużyny, Eetu “sAw” Saha. “Ten młody człowiek zrobił ogromne postępy, odkąd dołączył do ENCE. Znacząco przyczynił się do tego, czym dzisiaj jest nasz zespół CS:GO. Dziękujemy za zaangażowanie hades.” – wtórował mu CEO fińskiej organizacji, Mika “miqaqu” Kuusisto.

 

17-letni Rumun w szeregach Sprout

4 maja Sprout zakończyło współpracę z Maxem “Marixem” Kugenerem. Decyzja o rozstaniu okazała się następstwem serii porażek niemieckiego klubu na arenie międzynarodowej i postępującej stagnacji. Tydzień później zaprezentowano następcę Luksemburczyka, którym został 17-letni adept z Rumunii – Laurențiu “lauNX” Țârlea. 

Jestem podekscytowany możliwością reprezentowania Sprout. Nie mogę się doczekać, aby zdobyć kilka trofeów i zagrać w nadchodzących zmaganiach.” – napisał młody talent za pośrednictwem Twittera. “Obserwowałem lauNX-a od jakiegoś czasu i byłem zdumiony za każdym razem, gdy widziałem jego grę. Wierzę, że to on jest brakującym elementem układanki w naszym składzie.” – oznajmił z kolei trener Sprout, Danny “BERRY” Krüger. 

 

Szwedzcy weterani na liście transferowej

W połowie maja Patrik “f0rest” Lindberg i spółka dostali od Dignitas wolną rękę w poszukiwaniu nowego pracodawcy. Amerykańska organizacja wystawiła cały skład na listę transferową, a decyzja nastąpiła po niezadowalających występach na szczeblu międzynarodowym. Punktem kulminacyjnym okazała się druzgocąca porażka w europejskim turnieju RMR, w którym drużyna zajęła odległe 12/14. miejsce, tracąc tym samym szanse na udział w antwerpskim Majorze.

Mieliśmy nadzieję, że nasz skład osiągnie lepsze wyniki, lecz brak awansu na Majora oznacza, że musimy ponownie rozważyć dalszą drogę Dignitas w Counter-Strike’u. Od dzisiaj wszyscy gracze są dostępni do nabycia poprzez transfery, natomiast my jako zarząd zajmiemy się przyszłością dywizji. Nie wykluczamy stworzenia składu w oparciu o obecnych graczy Dignitas. Jednakże, wszyscy gracze mają pozwolenie na zbadanie ofert indywidualnych, niezależnie od tego, czy chcą wiązać przyszłość z naszą organizacją, czy nie. Chcemy po prostu dać każdemu zawodnikowi uczciwą szansę na znalezienie odpowiedniego pracodawcy. W nadchodzących tygodniach będziemy podejmować działania w kierunku naszej przyszłości na scenie CS:GO. Chcemy stworzyć skład, który będzie pretendentem w walce o trofea.” – zawarli przedstawiciele Dignitas w oficjalnym komunikacie. 

 

byali otrzymał stały angaż w Ungentium

Pod koniec kwietnia Konrad “EXUS” Jeńczeń opuścił Ungentium Esports. Od tego czasu rolę zmiennika w nadwiślańskiej ekipie pełnił Paweł “byali” Bieliński. 16 maja organizacja oficjalnie poinformowała, że obie strony podpisały kontrakt, więc triumfator Majora z 2014 roku stał się pełnoprawnym zawodnikiem Ungentium. 

byali dołącza do Ungentium. Od dziś oficjalnie po okresie testowym Paweł zostaje graczem naszej drużyny.” – ogłoszono za pośrednictwem Twittera.

 

Przetasowania w zespole TaZa

Po okresie sukcesowej posuchy w szeregach HONORIS, organizacja zdecydowała się przesunąć Mikołaja “mouza” Karolewskiego na ławkę rezerwową. 

Dokonaliśmy wnikliwej analizy mijającego sezonu i niestety trudno zaliczyć go do udanych. Mieliśmy ambitne cel, skład, który na papierze wyglądał doskonale, a jednak nie udało się. Nie jesteśmy organizacją, która wykonuje paniczne ruchy. Dołożyliśmy wszelkich starań. by nie zmieniając żadnego zawodnika złapać właściwy rytm drużynowy, ale nieskutecznie. Stąd teraz decyzja o przebudowie i start oficjalnych testów. Z mouzem gram od dawna i bez dwóch zdań uważam go za niezwykle solidnego gracza, na którym można polegać. Nie mam wątpliwości, że znajdzie nową drużynę, w którą szybko się wkomponuje i pokaże swój talent. Życzymy Mikołajowi powodzenia i trzymamy kciuki za jego dalszą karierę.” – powiedział założyciel HONORIS, Wiktor “TaZ” Wojtas.

 

NAVI na deskach, FaZe mistrzem antwerpskiego Majora

22 maja FaZe Clan zapisało się na kartach historii, bowiem jako pierwszy międzynarodowy kolektyw w historii CS:GO zwyciężył turniej rangi Major. 

Finn “karrigan” Andersen i spółka rozpoczęli zmagania w belgijskiej Antwerpii w Fazie Legend, gdzie odnieśli bilans 3-1. Na samym starcie uznali wyższość ENCE, jednak później pozostawili w pokonanym polu Bad News Eagles, Cloud9 oraz Copenhagen Flames. Zwycięstwo nad Duńczykami zapewniło im awans do play-offów. Na poziomie ćwierćfinałów wyeliminowali Ninjas in Pyjamas, natomiast w półfinale po wyrównanym boju wygrali z Teamem Spirit. W wielkim finale stanęli naprzeciw obrońcom tytułu z Natus Vincere. Spotkanie było niezwykle zacięte, ale ostatecznie to reprezentanci FaZe Clanu wyszli zwycięskim krokiem, zdobywając pierwsze Majorowe trofeum w historii amerykańskiej organizacji. Ponadto wzbogacili się o okrągłe pół miliona dolarów, a także otrzymali slota na światowe finały BLAST Premier 2022. 

Tytuł MVP Majora otrzymał Havard “rain” Nygaard, którego rating w Antwerpii wyniósł imponujące 1,24. Warto wspomnieć, że ostatni raz Norweg otrzymał takie wyróżnienie niespełna pięć lat wcześniej, gdy jego drużyna triumfowała w finałach czwartego sezonu ECS. 

 

VP traci swoją gwiazdę! Powodem powiązania organizacji z Kremlem

Zaledwie dzień po zakończeniu Majora, Outsiders wdrożyło zmiany w wyjściowej piątce. Formacja z Europy Wschodniej, która zajęła w Antwerpii odległe 12/14. miejsce, przesunęła na ławkę rezerwową Timura “bustera” Tulepova oraz Mareksa “YEKINDARA” Galinskisa.  Ten drugi odszedł po trudnościach, jakie spotkały go bezpośrednio po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Był przecież zawodnikiem organizacji, która miała powiązania z rządem Władimira Putina i wspierała jego barbarzyńskie działania. To właśnie z tego powodu ostatecznie zakończył współpracę z Virtus.pro. 

Tydzień później powstałe wakaty wypełnili dotychczasowi reprezentanci K23, David “n0rb3r7” Daniyelyan oraz Petr “fame” Bolyshev.

Kiedy nasz klub stanął przed koniecznością zmian, postanowiliśmy poszukać młodych i utalentowanych graczy, którzy są gotowi pracować i rozwijać się u boku swoich nowych kolegów. n0rb3r7 i fame wyrobili już sobie markę i nadszedł czas, by chłopaki zagrały na scenie tier-1. Trzon naszego zespołu ma silną wizję gry i duże doświadczenie, a nowi gracze mogą wnieść swoje pomysły na grę. Pierwsze mecze pokazują, że zawodnicy dobrze się dogadują i mają ogromny potencjał. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc im go w pełni wykorzystać.” – zawarto w oświadczeniu. 

 

Problemy zdrowotne tudsoNa

Czarne chmury nastąpiły nad Anonymo 26 maja. Wówczas organizacja rozstała się z nominalnym snajperem, Filipem “tudsoNem” Tudevem. Decyzja nastąpiła z powodu problemów naturalny zdrowotnej 22-latka. Ten postanowił wziąć przerwę od profesjonalnej gry i poddać się operacji, by zniwelować skutki diplopii (choroby, określanej jako podwójne widzenie). 

W dywizji CS:GO zmiana snajpera. Dziękuje tudsoN za grę u nas, cholernie boli mnie ta sprawa, bo sam zawsze powtarzałem, żeby dać Ci szanse. Mam nadzieję, że sprawy z okiem się szybko wyklarują. Przykro mi, że nie mogłem więcej zrobić, i że to rozstanie nastąpiło w takiej sytuacji ” – stwierdził założyciel Anonymo, Mateusz “Sówek” Kowalczyk. 

Następcą tudsoNa został 16-letni zawodnik GameAgents, Alan “Flayy” Krupa. “Z pewnością dołączając do tego składu, nie spodziewałem się, że moja kariera wystrzeli tak mocno do góry. Tak naprawdę, będąc snajperem z ligi Open/Intermediate, w kilka miesięcy, dzięki mojemu zespołowi mogłem notować swoje występy w lidze Advanced, jak i plasować miejsce jako siódma drużyna w Polsce.” – przyznał młody talent, naznaczając swój progres. 

 

Ogromna rewolucja w OG; na pokładzie podopieczny Jastrzębi

Po niezakwalifikowaniu się na antwerpskiego Majora, organizacja OG postanowiła całkowicie zrestrukturyzować skład CS:GO. W połowie maja posadę stracił Valdemar “valde” Bjorn Vangsa, a kilka dni później jego los podzielił również Nikolaj “niko” Kristensen. 

27 maja trykot duńskiego klubu przywdziali aspirujący gracze, Adam “NEOFRAG” Zouhar oraz Maciej “F1KU” Miklas, których sprowadzono odpowiednio z SINNERS Esports i x-kom AGO. Wychowanek ‘Jastrzębi’ po raz pierwszy w swojej karierze obrał kierunek międzynarodowy, powiększając tym samym polską kolonię w OG. 

Jestem bardzo podekscytowany, ponieważ rozpoczyna się nowy rozdział w sekcji CS:GO w OG. F1KU i NEOFRAG – serdecznie witamy w naszych szeregach. Są młodzi, zmotywowani i głodni sprawdzenia się na największej scenie, a ich styl gry wyraźnie pasował do tego, czego szukaliśmy od momentu rozpoczęcia zmian. Dzięki swojemu talentowi i pracowitości, pokazali już w ciągu ostatniego roku w SINNERS i AGO, że posiadają umiejętności, które pomogą nam wznieść zespół na nowe wyżyny. Jestem przekonany, że pokażą światu swój niebywały talent.” – oznajmił główny trener międzynarodowej piątki, Casper “ruggah” Due. 

 

Zmiany kadrowe w szeregach świeżo upieczonych wicemistrzów Majora

Tydzień po zakończeniu antwerpskiego Majora, doszło do niespodziewanych ruchów kadrowych w szeregach jego wicemistrzów z Natus Vincere. Angaż w wyjściowym kolektywie stracił dotychczasowy prowadzący, Kirill “Boombl4” Mikhailov. Decyzja została podyktowana przez sytuację geopolityczną w Europie Wschodniej, a mianowicie przez pełnowymiarową inwazję Rosji na Ukrainę. Boombl4 nie chciał bowiem skorzystać z opcji relokacji, więc pozostał na terenie państwa-agresora. Z kolei sam dyrektor generalny NAVI powiedział w jednym z wywiadów, że jego organizacja nie ma zamiaru współpracować z ludźmi, który mieszkają w Rosji i płacą podatki na rzecz Kremla. 

Po zakończeniu antwerpskiego Majora, zarząd Natus Vincere wyrzucił Kirilla “Boombl4” Mikhailova z aktywnego składu CS:GO. Powody tej decyzji związane są z dużym ryzykiem dla reputacji klubu i nie wynikają z jego gry. Dziękujemy Boombl4 za wspólne trzy lata i wkład w zdobyciu wiele trofeów, w tym Majora PGL Sztokholm oraz trzeciej edycji Intel Grand Slam. Skład drużyny na wiosenne finały BLAST Premier zostanie ogłoszony niebawem.” – oświadczył klub z Kijowa. 

Tak działa ten świat – chcę Ci podziękować Boombl4 za wszystko, co zrobiłeś. Bez Ciebie ani jeden zawodnik z nie osiągnąłby tego wszystkiego. Wspólnie przeżyliśmy chwilę radości i smutku, powodzenia w dalszych przedsięwzięciach.” – przyznał gwiazdor NAVI, Oleksandr “s1mple” Kostyliev.

Na Respawn.pl publikujemy dla naszych czytelników cykl podsumowujący 2022 rok pod kątem najważniejszych wydarzeń CS:GO, jakie miały w nim miejsce. Wszystkie artykuły z serii “CS-owe podsumowanie 2022 roku” znajdziecie pod tym adresem.