Respawn.pl

CS-owe podsumowanie 2022 roku: czerwiec

Autor: Marcin Kapusta

Czerwiec 2022 roku to miesiąc, który minął pod znakiem pomajorowej szufli na światowej arenie CS:GO. Zmiany dotknęły m.in. Fnatic, Natus Vincere, Heroic czy Liquid!

Duet Copenhagen Flames na pokładzie Fnatic

Pod koniec maja Fnatic rozpoczęło działania w kierunku powrotu drużyny do szczyt. Na ławce rezerwowej wylądowali Alex “ALEX” McMeekin i Valentin “pozion” Vasilev, a organizacja skupiła się na budowie nowego kolektywu wokół doświadczonego Freddy’iego “KRIMZA” Johanssona oraz utalentowanego Williama “meziiego” Werrimana.

Na początku czerwca brytyjski klub wykupił Nico “nicoodoza” Tamijdiego i Frederika “roeJ-a” Jørgensena z Copenhagen Flames. Ostatni wakat wypełnił były reprezentant Dignitas, Ludvig “HEAP” Alonso, który otrzymał angaż na okres próbny. 

Jestem podekscytowany, że dołączyłem do tak legendarnej organizacji, jaką jest Fnatic. Nie mogę się doczekać rozpoczęcia współpracy z moimi nowymi kolegami z drużyny. Wierzę, że jest to idealne miejsce dla mnie jako gracza, aby kontynuować rozwój i osiągać nowe cele razem z Fnatic.” – z ekscytacją ogłosił nicoodoz. 

 

Były teammate MICHA następcą Boombl4 w NAVI

Pod koniec maja w szeregach wicemistrzów antwerpskiego Majora doszło do zmiany kadrowej. Dotychczasowy prowadzący  Kirill “Boombl4” Mikhailov niespodziewanie wylądował na ławce rezerwowej. Jak oświadczyła kijowska organizacja, decyzja o rozstaniu została podjęta przez ‘możliwe straty wizerunkowe klubu’. 

3 czerwca Viktor “sdy” Orudzhev wypełnił lukę w składzie Natus Vincere, dołączając na zasadzie darmowego wypożyczenia z MAD Lions. 

Zostałem wypożyczony do Natus Vincere na czas wiosennych finałów BLASTA, a może i na dłużej. To ogromna szansa, którą postaram się wykorzystać jak najlepiej. Niech Ukraina będzie dumna. Dziękuje NAVI za danie mi tej możliwości, a MAD Lions za ułatwienie całego procesu wypożyczenia.” – zakomunikował sdy za pośrednictwem Twittera.

 

Biało-Czerwone ENCE ze srebrem w Dallas

W maju ENCE poinformowało, że z powodu problemów wizowych Lotan “Spinx” Giladi nie wystąpi z drużyną na IEM Dallas 2022. Awaryjnie więc w buty izraelskiego gwiazdora wszedł Janusz “Snax” Pogorzelski, który wcześniej figurował jako zmiennik międzynarodowego kolektywu. 

Reprezentanci ENCE w fazie grupowej amerykańskiego wydarzenia poradzili sobie wybornie, pozostawiając w pokonanym polu MOUZ, G2 Esports oraz FaZe Clan. Zwyciężyli wszystkie rozegrane mecze, dlatego też otrzymali miejsce bezpośrednio w półfinałach. W nich wyrzucili za burtę Brazylijczyków z FURII Esports. Sam Snax błyszczał na serwerze, tak jak za dawnych lat. Był nawet pretendentem w walce o tytuł MVP. 

W wielkim finale ekipa prowadzona przez Marco “Snappiego” Pfeiffera podjęła Cloud9. Niestety pojedynek okazał się bardzo jednostronny, ponieważ Rosjanie zgarnęli na swoje konto wszystkie trzy mapy i bez większego problemu zatriumfowali w Stanach Zjednoczonych, inkasując okrągłe 100 tysięcy dolarów. Wyróżnienie MVP trafiło w ręce Sergeya “Ax1Le’a” Rykhtorova, który zanotował rating na poziomie 1,32.

 

Kjaerbye wraca na CS-owe salony

Na początku kwietnia Markus “Kjaerbye” Kjaerbye ogłosił wznowienie kariery profesjonalnego gracza CS:GO. Dwa miesiące później (tj. 7 czerwca) najmłodszy triumfator i MVP Majora przywdział trykot brytyjskiej organizacji Endpoint, zastępując Mohammeda “BOROSA” Malhasa.  

Możliwość sprowadzenia Markusa do Endpoint to naprawdę ekscytujące przeżycie. Posiada ogromne złoża talentu i doświadczenia, które będą pozytywne oddziaływać na nasz zespół. Po przeprowadzeniu z nim szeregu rozmów, w pełni wierzę, że jest on przepełniony pasją i jest gotów wznowić swoją CS-ową podróż. Wierzymy, że możemy mu pomóc w tej podróży.” – stwierdził CEO wyspiarskiego klubu, Adam Jessop. “Jestem zachwycony, że znalazłem idealne miejsce, aby ponownie wyznaczać ścieżki w swojej karierze. Ludzie stojący za Endpoint udowodnili, że mają struktury, które pozwalają graczom zmaksymalizować ich potencjał.” – wtórował mu Kjaerbye. 

 

Były gwiazdor Spirit nowym nabytkiem Endpoint

Na początku czerwca Nikolay “mir” Bityukov powrócił do profesjonalnej rywalizacji po półrocznej nieobecności. 26-latek dołączył do Teamu Entropiq, tworząc tym samym w pełni rosyjską drużynę. Angaż stracił natomiast Viktor “Lack1” Boldyrev. 

Ze szczęściem ogłaszam, że udało nam się ściągnąć mira do zespołu CS:GO. Nikolay jest zawodnikiem światowej klasy i jestem przekonany, że razem wywalczymy kolejne sukcesy. Do dzieła Entropiq!” – przyznał główny trener, Dmitry “hooch” Bogdanov. “Nikolay to świetny gracz, którego śledzimy od dłuższego czasu. Wierzymy, że jest on dokładnie tym typem gracza, który da naszej drużynie niezbędną siłę ognia.” –  oznajmił członek zarządu czeskiej organizacji, Pavel Klaban.

 

Legendarny duet reaktywuje EYEBALLERS

9 czerwca na scenę esportową po 14 latach powróciło EYEBALLERS. Kulturowy szwedzki klub został reaktywowany przez trzykrotnych triumfatorów turniejów rangi Major,  Jespera “JW” Wecksella i Robina “flushę” Ronnquista. U boku legend Fnatic znaleźli się młodzi adepci ze Skandynawii – Anton “Sapec” Palmgren, Casper “SHiNE” Wennerberg oraz Leo Svedjehed Svedjehed.

“Naszym długoterminowym celem jest przywrócenie dziedzictwa naszej marki i sprawienie, by szwedzcy kibice znowu czuli dumę.” – przyznał JW. 

 

Szwedzki LAN pada łupem Heroic

Na początku czerwca odbył się turniej Pinnacle Cup Championship 2022, rozgrywany w szwedzkim mieście Lund. Udział w nim wzięły znamienite marki, takie jak Heroic, Astralis, Imperial czy Fnatic.

Heroic było najwyżej notowaną drużyną w tych zawodach, uchodzącą jednocześnie za największego faworyta. I Duńczycy faktycznie nie zawiedli, a swoją dobrą predyspozycję pokazali już w fazie grupowej, gdzie pozostawili w pokonanym polu Fnatic i MIBR. W półfinałach dolnej drabinki z kwitkiem odprawili Team Finest Simona “twista” Eliassona, a w finale dolnego szczebla wyeliminowali BIG. Finał okraszony był wielkimi duńskimi derbami. Po jednej stronie barykady Heroic, po drugiej Astralis. Było to jednak jednostronne widowisko, ponieważ ekipa Caspera “cadiaNa” Møllera dyktowała zasady na serwerze. Bez większych problemów podniosła w górę trofeum, inkasując 150 tysięcy dolarów. 

Statuetka MVP za Pinnacle Cup Championship trafiła w ręce najjaśniejszego filaru Astralis, Benjamina “blameF-a” Bremera, który wypracował rating na poziomie 1,41. Warto wspomnieć, że 25-latek po raz pierwszy w swojej karierze otrzymał takie wyróżnienie. 

 

Ważny update, zredukowano magazynek M4A1-S

W połowie czerwca pod osłoną nocy Valve wprowadziło ważną aktualizację do CS:GO, redukując magazynek M4A1-S z 25 do 20 pocisków. Nerfa karabinu z tłumikiem domagali się m.in. prowadzący Vitality Dan “apEX” Madesclaire, snajper ENCE Aleksander “hades” Miśkiewicz czy reprezentant NAVI Valeriy “b1t” Vakhovskiy.

Ponadto deweloperzy wprowadzili szereg zmian na Anciencie, poprawiając głównie aspekty wizualne. Zwiększyli również siłę rażenia od wybuchu bomby na Inferno.

 

Występ na Majorze zbiera żniwa w Liquid

Liquid w maju zaliczyło druzgocący blamaż na antwerpskim Majorze, zajmując dopiero 15/16. lokatę. To właśnie ten występ przelał czarę goryczy w obozie amerykańsko-holenderskiej organizacji. Miesiąc później (tj. 19 czerwca) doszło do przetasowań kadrowych, w wyniku których na uboczu znaleźli się Richard “shox” Papillon oraz trener Eric “adreN” Hoag. Tego drugiego w obowiązkach głównego szkoleniowca zastąpił kanadyjski weteran Damian “daps” Steele, mający w swoim CV występy dla NRG Esports czy OpTic Gaming. 

 

Wychowanek Copenhagen Flames wypływa na głębokie wody

18 czerwca zarząd Heroic podjął sensacyjną decyzję o przesunięciu Ismaila “refrezha” Aliego na ławkę rezerwowych. Zmiana kadrowa nastąpiła zaledwie tydzień po triumfie duńskiej formacji w Pinnacle Cup Championship 2022, stąd mogło to wywołać szok i poruszenie na scenie CS:GO.

Od początku istnienia tego zespołu wierzyliśmy, że ta drużyna jest zdolna do wielkich rzeczy. W ciągu ostatniego roku Heroic konkurowało z najlepszymi drużynami świata, ale miał trudności z wykonaniem tego ostatniego kroku. Dlatego postanowiliśmy spróbować czegoś nowego.” – ogłoszono za pośrednictwem mediów społecznościowych. 

Następcą refrezha został 18-letni Jakob “jabbi” Nygaard, który błyszczał pod banderą Copenhagen Flames. “Jakob to jeden z najbardziej obiecujących młodych graczy w Danii. Ma 18-latek i posiada już na swoim koncie występy na dwóch turniejach rangi Major. Jest bardzo dojrzały jak na swój wiek, dobrze się komunikuje i potrafi znakomicie strzelać. Jakob ma świetne podejście do ciężkiej pracy i ciągle chce się doskonalić. Wierzymy, że jest on brakującym elementem, który sprawi, że będziemy stale walczyć o najbardziej prestiżowe trofea.” – oświadczył Head of Esports w Heroic, Oliver Valsgaard. 

 

Spirit zmienia nominalnego snajpera

Spirit okazało się czarnym koniec antwerpskiego Majora, wszak dotarło aż do półfinałów. Niemniej sensacyjny występ nie uchronił rosyjskiej drużyny od zmiany kadrowej. Do tej doszło 11 czerwca, gdy Abdul “degster” Gasanov wylądował na liście transferowej. Kilkanaście dni później zaprezentowano jego następcę, którym został 17-letni talent z Ukrainy – Igor “w0nderful” Zhdanov. 

w0nderful nie tylko sprawdził się podczas okresu testowego, ale także wykazał się wysokimi umiejętnościami komunikacji i kulturą osobistą. W najbliższym czasie Igor dołączy do swoich kolegów w Belgradzie, a cały zespół rozpocznie aktywne przygotowania do nadchodzących turniejów.” – zawarli przedstawiciele Spirit w oficjalnym komunikacie.

 

BIG mistrzem Roobet Cup

Koniec września minął pod znakiem zmagań w ramach Roobet Cup. Po triumf sięgnęli zawodnicy BIG, dla których był to pierwszy tytuł mistrzowski w 2022 roku. Trzeba przyznać, że było to spektakularne widowisko w wykonaniu zespołu znad Renu.

Niemcy nie przystępowali do rozgrywek z łatką faworytów. Można śmiało wręcz powiedzieć, że byli spisywani na straty ze względu na obecność takich klubów, jak FaZe, ENCE czy Cloud9. Ci jednak pozytywnie zaskoczyli. Już w fazie grupowej wygrali z Entropiq i ekipą Finna “karrigana” Andersena. Na poziomie ćwierćfinałów wyeliminowali turecki superteam Eternal Fire, a w półfinale zdominowali Cloud9. W wielkim finale ponownie stawili czoła FaZe Clanowi. Pojedynek był zacięty, a jednocześnie obfity w emocje. Ostatecznie to podopieczni Fatiha “gob b” Dayika wyszli zwycięskim krokiem, ponownie zostawiając międzynarodowy kolektyw w tyle. Tym samym wzbogacili się o 150 tysięcy dolarów.

Odznaczenie MVP za Roobet Cup otrzymał snajper BIG, Florian “syrsoN” Rische, który w 14 mapach zanotował rating 1,23. 

Na Respawn.pl publikujemy dla naszych czytelników cykl podsumowujący 2022 rok pod kątem najważniejszych wydarzeń CS:GO, jakie miały w nim miejsce. Wszystkie artykuły z serii “CS-owe podsumowanie 2022 roku” znajdziecie pod tym adresem.